Diversion: Saving Money and H.P. by Baking Your Own Bread

loaf.png_rl.png

A month back I started baking my own bread.

You may ask, and I certainly asked this of myself a lot before I made the decision, “Why do this in our busy world today, especially with [an] unforgiving job(s) and little time, really, spent at home?”

My reasons are simple:

  • Very different from my day job; a change of thinking process.

  • With a bread machine in particular, it wasn’t much more effort than actually buying bread once you have the ingredients around.

  • More variety in bread type, without paying $6 or more for something more interesting than Wonder Bread.

  • Smaller loaves, so that bread doesn’t go to waste, as I’m single. This was the strongest motivating factor.

  • More control in what goes into the bread. Even the better packaged breads have… interesting ingredients. Which I’d prefer to contemplate when I’m not eating them.

I got what I wanted—with unexpected extras.

Most notably, I lost weight. Which makes me somewhat suspicious of store-bought bread now; surely they can’t be packing that much extra sugar and whatever in. But there it is.

flour_rl.png According to Associated Content, store-bought bread’s most likely suspects of extra fattening include: high fructose corn syrup ((Not that this is worse than sugar, despite all the hype against HFCS these days. HFCS is 55% fructose, 42% glucose; table sugar is exactly 50% fructose and 50% glucose. They’re almost exactly the same.)), sodium stearoyl lactylate, ethoxylated mono- and di-glycerides, thiamin hydrochloride, monocalcium phosphate, ammonium sulfate ((Apparently to feed the yeast, kind of like extra fertilizer. Actually, literally fertilizer. Yeast already eat the carbohydrates in bread flour—that’s kind of the point—but I suppose this way you can save money by using less yeast, at the cost of… well, introducing ammonium sulfate.))

A lot of the above sounds like different kinds of sugars/sweeteners/salts/milk/fats. Some of that is likely not really harmful nor culprits in and of themselves, and some are just the chemical names for common, everyday ingredients; but these ingredients are likely to be present in greater quantities, because gods know that Americans love their sweets far more than most other countries.

Home-made bread ingredients rather surprised me: it’s usually just flour, water/milk, maybe eggs but not commonly so, butter or some kind of oil ((Replaceable, apparently, by unsweetened applesauce! And not badly so, I must say.)), normal sugar, salt, yeast. Not at all like the above store-bought ingredients, even with “normal name” substitutions.

When I started eating my own breads (as well as meals I started cooking myself), I also stopped getting sick as much, and I usually get sick at the drop of a hat long after cold/flu seasons, plus my stomach can be very sensitive. I’m pretty sure this has to do with sick people preparing food (and since people can rarely afford to miss work days, it’s an unavoidable problem) more than the supposed intrinsic healthiness of organic ingredients or whatnot.

And of course, there’s the money savings. I wasn’t expecting much when I started. But here’s the cost of baking a small loaf of plain white bread (it’s about half the size of a full loaf of bread people buy at the store):

fist_of_cash.png

  • 2 cups of bread flour: $0.45 ((Based on $5 for a 5lb bag of flour, and 22.5 cups in that bag.))
  • 2 tablespoons of sugar: $0.30 ((Based on $3 for a 5lb bag of sugar, and 180 tablespoons in that bag.))
  • Up to 1 cup (usually less) of milk: $0.60 ((Based on a high price of $5 for a gallon of milk, and obviously 16 cups in a gallon.))
  • 1 tablespoon of butter: $0.02 ((Based on a high price of $3 for a pound of butter, and 32 tablespoons in that pound.))
  • 1.5 teaspoons of yeast (from a small jar, rather than the more costly packets ((And you can save even more if you buy yeast in bulk and freeze the amount you won’t use for a while.))): $0.05 ((A high estimate. I have a small jar of Red Star yeast, have baked over 20 loaves, and only gone through 75% of the jar.))
  • 1 teaspoon of salt: $0.02 ((High estimate.))

Total: $1.44. Let’s round it up to $1.50. That still beats $2 for a full loaf of very cheap bread that dies before I even get through half of it, and home-made bread actually keeps well for a week, which amazed me.

And of course, better breads usually start ticking up to $3.50 to over $4 per loaf, whereas a full loaf of the white bread above would be about $3.

Foo! Not great savings, you say. But now you can do things like adding rolled oats, or substituting honey for sugar, or adding herbs or chocolate or whatever…. and those kinds of “fancy” breads will definitely hit you at $4 per loaf and even higher.

Also, if you’re a geek, making bread is highly fascinating in terms of combinations of ingredients and the results thereof. It’s rather like chemistry that you can eat.

And the last but not least: fresh bread tastes very good. So very, very good. Oh my. Even from a bread machine, believe it or not. You still need good recipes, of course, but that’s what Bread Machine Magic is for (its recipes are even devised to work well in cheaper bread machines).

And that’s why I bake my bread, and have even become a bit obsessed about it, to the point where I once baked six loaves of different kinds in one week (another advantage of making small loaves: more room for experimentation). So I made bread pudding. Yum.

3 thoughts on “Diversion: Saving Money and H.P. by Baking Your Own Bread

  1. I think you need to work on those cost estimates some more. 60 cents for a cup of milk? Even the organic milk we buy is only about 32 cents a cup (less this week, it’s on sale); non organic is easily much less (more so if you use a club card with free milk for every 10, as some stores here do. Sugar is often 4 lbs for a dollar (used to be 5, but like the half-gallon of ice cream, those 5 pounders seem to be an endangered species). Still, 30 cents for 2 TBS? Maybe if you buy it in individual packets, but that would be $2.40 for a cup of sugar at those rates (4TBS = 1/4 cup, 16 TBS = 1 cup, that 8 times 30 in a single cup).

    It’s been years since we bought wheat, so maybe that cost is right (especially if you buy in the small quanties at most stores these days), but you can get it down, increase nutrition and switch to a gourmet whole grain loaf by buying it in bulk and grinding it yourself. Emulating low-quality white bread really shouldn’t be the goal (nor will it increase your immune system, although a corn-allergic individual might benefit by avoiding the HFCS). When we made our own whole wheat bread, I figured the cost at under 25 cents, under 50 if making a cinnamon raisin or other fancy bread, while similar loaves sold at the time for 3.50-4.00 (now at 5.00 or more).

    As to replacing the oil with applesauce – it doesn’t work as well and leads to a higher carb count (especially if you use commercial applesauce), which means it is going to both increase your risk for diabetes and lead to wider swings in blood sugar. Plus you need some oil in your diet on a daily basis (just not the gobs and gobs of it that many people eat).

    Karen
    http://booksontheknob.blogspot.com/

  2. Hi Karen,

    Thanks for the information (and sorry about not getting your comment approved soooner! For some reason yours ended up in the spam filter, which I check far less often).

    Some of these costs are very much rounded up, and I do live in a fairly expensive place with respect to food, but points well taken.

    I tend to prefer butter over the applesauce, but I thought it was an interesting substitution and deserved a mention for that. And yes, oils (and salt, and a lot of other such things) are good for you—but in America, of course, we get way too much of it in normal food.

  3. Yeah, my spam filter likes to eat msgs, also. I used oil (rather than butter) in my bread, but you have to remember that is was “normal food” for us. Too much of a good thing, tho, which is why we don’t anymore (a very long story).

    I always liked the people that tried to make a “diet” version by leaving out the sugar (no, Virginia, yeast can’t eat Sweet & Low; all you are doing it making the bread taste sweet). But for those watching calories, they probably already have a tendency towards diabetes; using oil instead of applesauce is actually beneficial, as it will slow and even out digestion (there isn’t any fiber to speak of, really, in applesauce; if that’s your goal, use whole grains).

    Best of luck with the kitchen experiments (and thanks for the conversions of the CCC titles).

    Karen
    http://booksontheknob.blogspot.com/

Comments are closed.